Search
Close this search box.

עזרה בתכנון טיול לדנמרק? השאירו פרטים 👇

הגלרייה הלאומית של דנמרק לאמנות

(SMK - National Gallery of Denmark)

בליבה של העיר התוססת קופנהגן, עיר שבה אמנות היא דרך חיים, שוכנת הגלריה הלאומית של דנמרק לאמנות- ממלכה אמנותית שמציעה לקחת אתכם למסע בן 700 שנים. הגלריה המפורסמת היא קליידוסקופ של צבע, יצירתיות וכריזמה, ובין אם אתם חובבי אמנות מושבעים או סתם מטיילים מזדמנים, אי אפשר שלא לדבר על הפנינה הצבעונית הזו.

סיפורה של הגלרייה

הגלריה הלאומית של דנמרק, שזוכה לכינוי SMK או 'מוזיאון סטאטנס', היא לא רק מאגר של אמנות, אלא מרכיב חיוני במורשת התרבותית של דנמרק, מוסד אגדי שמכיל היסטוריה עשירה שמשתרעת על פני כמה מאות שנים.

הסיפור של מוזיאון SMK מתחיל במאה ה-16, עם הקמת אוסף האמנות המלכותי על ידי המלך דאז, פרדריק השני. בנו, כריסטיאן הרביעי, הרחיב את האוסף הזה, הניח את הבסיס למה שיהפוך לאוצר לאומי. במשך מאות שנים, אוסף זה היה שמור למשפחת המלוכה ולבני האצולה הנבחרים בלבד, ולציבור הרחב לא הייתה גישה אליו. בשנת 1824 הוחלט להנגיש את אותו אוסף מלכותי לציבור הדני, תחילה בארמון כריסטיאנסבורג המפואר שבלב העיר. 

בשנת 1896, בשל הגידול באוספי המוזיאון ובביקוש לביקור בו, מצאה הגלריה בית חדש במבנה מאהיב בלב קופנהגן, יצירת מופת של ארכיטקטורה ניאו-קלאסית, מאופיין בחזית מפוארת ובחללי פנים אלגנטיים. במהלך השנים עברה הגלריה מספר הרחבות ושיפוצים, כשהבולטת שבהן בשנת 1998, אז הפך ליצירת אמנות שמחברת בין ישן לחדש, מבנה המוזיאון אותו ניתן לראות כיום.

האוסף של גלריית SMK משתרע על פני 700 שנים, מהמאה ה-14 ועד לאמנות עכשווית מימינו אנו. בין היצירות תמצאו מגוון רחב של אמנות אירופאית ודנית, כולל יצירות מופת מתקופת 'תור הזהב' הדנית לצד אמנות הולנדית ופלמית מהמאה ה-17, אמנות צרפתית מהמאה ה-19, ואוסף איתן של אמנות מודרנית ועכשווית.

כיום, מוזיאון SMK נחשב לאחד מהמוזיאונים המובילים בעיר קופנהגן ובדנמרק כולה, והוא ממלא תפקיד חינוכי מרכזי, כשמציע תוכניות, סדנאות, סיורים מודרכים ומחקרים רחבים. הגלריה מהווה מרכז להיסטוריונים, סטודנטים וחובבי אמנות, מספקת מרחב ללמידה, חקר ותגליות מרגשות.

הסיפור של גלריית האמנות של דנמרק הוא סיפור על אבולוציה, מאוסף מלכותי למוסד לאומי, מחלל אקסקלוסיבי עתיק למרכז מסביר פנים לאוהבי אמנות וסקרנים. האוסף הנרחב, הארכיטקטורה המדהימה והמחויבות לחינוך ומעורבות תרבותית הופכים את SMK ליהלום בכתר התרבות של דנמרק, כזה שממשיך לעורר השראה ולחנך דורות של מבקרים כבר במשך מאות שנים.

Gallery Denmark
הגלריה הלאומית של דנמרק לאמנות- מאות שנים של היסטוריה ותרבות

אוספי המוזיאון

הגלריה הלאומית של דנמרק מתגאה באוסף רחב ומגוון שמציג למעלה מ-700 שנות היסטוריה של אמנות. המוסד ידוע בשל מגוון רחב של יצירות אמנות, החל מהמאה ה-14 ועד ליצירות עכשוויות. בעוד שלמוזיאון ישנו בסיס רחב של תערוכות קבועות, הוא גם מארח באופן קבוע תערוכות זמניות שמספקות צבע ועניין גם למבקרים חוזרים. האוסף הקבוע של הגלרינ כולל מגוון רחב של אמנות דנית ובינלאומית המתפרשת על פני 700 שנה, מתקופת תור הזהב הדני ועד לאמנות עכשווית, מאסטרים אירופאים, פסלים ועוד הרבה הרבה. תערוכות הקבע מאפשרות למבקרים להעמיק במורשת האמנותית של דנמרק ולחקור את האבולוציה של האמנות על פני תקופות, עידנים וסגנונות.

עם זאת, הגלריה הדינמית מבקשת גם ליצור חוויות רעננות ומרתקות עבור המבקרים, ולכן מעלה מגוון רחב של תערוכות זמניות שמציגות יצירות ממוזיאונים אחרים, אוספים פרטיים ותערוכות 'פופ אפ' של אמנים עכשוויים. תערוכות אלו מתמקדות לעתים קרובות באמנים, תנועות אמנותיות או נושאים ספציפיים, מספקות נקודות מבט חדשות ומעשירות את הנרטיב של תולדות האמנות המוצג באוסף הקבוע. תערוכות אלו גם משקפות את המחויבות של המוזיאון לשמש כמוסד חי שעוסק באופן פעיל בסצנת האמנות העכשווית, מבטיח שתמיד יש משהו חדש ומרגש למבקרים חוזרים, ללא קשר למספר הפעמים שהם ביקרו במוזיאון בעבר. ומעל הכל, המוזיאון רוצה לסמל כי עולם האמנות ממשיך להתפתח ולהשתנות, להתעצב בהתאם לחברה העולמית, לתהליכים העולמיים ולבני האדם שמרכיבים אותו.

כמה מהתערוכות הקבועות של הגלריה

  1. יצירות מתקופת תור הזהב הדנית

הגלריה ידועה בזכות אוסף האמנות המדהים שלה מתקופת תור הזהב הדנית, תקופה שמשתרעת על פני המחצית הראשונה של המאה ה-19. תקופה זו מאופיינת ברוח רומנטית לאומית ובעניין בעולם הטבע, עם אמנים כמו כריסטן קוצ'ה, C.W. Eckersberg ואמנים דנים אחרים. היצירות המרהיבות מתמקדות בנופי דנמרק, חיי היומיום וגם אירועים היסטוריים שעיצבו את פני הממלכה הדנית. 

  1. אמנות אירופאית

אוסף הגלריה כולל גם מגוון מרשים של אמנות אירופאית- יצירות מתקופת הרנסנס, כמו יצירותיהן של לוקאס קראנאך ואלברכט דירר, כמו גם יצירות אמנות מתקופת הבארוק, וביניהן יצירות של רמברנדט ופיטר פול רובנס. האוסף משתרע גם אל המאה ה-19, מציג יצירות של אמנים כמו פרנסיסקו גויה, מאנה ואדגר דגה.

  1. אמנות מודרנית ועכשווית

הגלריה הלאומית ממשיכה להתפתח גם כיום, עם אוספים הולכים וגדלים של אמנות מודרנית ועכשווית, כזו שעומדת מנגד ליצירות המפוארות וההיסטוריות מתקופות עתיקות. האוספים העכשוויים של המוזיאון כוללים יצירות של אמנים דנים ובינלאומיים מהמאות ה-20 וה-21, כשנקודות השיא של אוסף זה כוללות יצירות של פבלו פיקאסו, אנרי מאטיס וויללם לונדסטרום, כמו גם יצירות של אמנים דנים עכשוויים מוכרים פחות.

  1. אוספי פסלים:

המוסד האמנותי מציג גם תצוגות מרהיבות של פסלים, מעתיקות קלאסיות בנות מאות שנים ועד לפריטים מודרניים מורכבים. האוסף כולל יצירות של פסלים דנים בולטים כמו ברטל תורוואלדסן וקאי נילסן, כמו גם יצירות של אמנים בינלאומיים.

מידע חשוב

מיקום: הגלריה הלאומית של דנמרק לאמנות (SMK – The National Gallery of Denmark) ממוקמת במרכז העיר דנמרק, בתוך פארק Østre Anlæg, מרחק נגיעה מטירת רוזנברג וממוזיאון הטבע הדני. 

כתובת המוזיאון: Sølvgade 48-50, 1307 København K.

דרכי הגעה: הגלריה ממוקמת ליד תחנת הרכבת Østerport, וכמו כן קווי אוטובוס רבים עוצרים לידה וביניהם קווים מספר 6A, 14, 26, 42, 150S, 184 ו-185. תחנות האוטובוס הקרובות לגלריה הן " Østerport" או "Stockholmsgade". תחנת המטרו הקרובה ביותר היא "Marmorkirken" בקו M3 (City Ring), מרחק של כ-12 דקות הליכה משם.

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח למבקרים בין הימים שלישי- ראשון (סגור בימי שני). המוזיאון פתוח בין השעות 10:00-18:00, כאשר בימי רביעי נסגר המוזיאון בשעה 20:00.

כרטיסים:

הכניסה למוזיאון כלולה בכרטיס האטרקציות של קופנהגן- כרטיס  Copenhagen Card-Discover, שמקנה כניסה למעל 80 אטרקציות בעיר ולתחבורה הציבורית בעיר, או כרטיס Copenhagen: City Card, שמקנה כניסה ל-40 אתרים ואטרקציות בעיר לצד גישה לאוטובוס התיירים של קופנהגן (Stromma's Hop On – Hop Off bus).

את שני הכרטיסים ניתן לרכוש לפרק זמן מסוים- מ-24 שעות ועד 120 שעות. 

עלות כניסה חד פעמית למוזיאון הינה 120 DKKלמבוגר, 95 לצעיר מתחת לגיל 27. הכניסה מתחת לגיל 18 הינה חינמית. 

לסיכום, גלריית SMK עומדת כסמל למורשת האמנותית העשירה של דנמרק ולמחויבות של הבירה האירופאית המתקדמת לעולמות התרבות וההיסטוריה. אוספי המוזיאון הנרחבים, המבנה ההיסטורי והתערוכות המתחלפות שמתעמקות בעולמות מרתקים וצבעוניים הופכים את הגלריה ליעד חובה עבור חובבי אמנות, היסטוריונים וכל מי שרוצה לחקור את סצנת התרבות התוססת של העיר קופנהגן.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

עזרה בתכנון טיול לדנמרק? השאירו פרטים 👇

 

חוויה בדנמרק מתחילה כאן

דילוג לתוכן