חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עזרה בתכנון טיול לדנמרק? השאירו פרטים 👇

ניקולאי- המוזיאון לאמנות עכשווית של קופנהגן (Nikolaj Kunsthal)

כשחושבים על קופנהגן, עולות בדרך כלל תמונות של פסל בת הים האייקוני, נמל ניהאבן המפורסם ורחובות היסטוריים מפותלים. בין הארכיטקטורה העתיקה והרחובות הצבעוניים אורב לו מרכז אמנות דינאמי שאי אפשר לפספס, כזה שלוכד את הלח והנשמה הפועמים של העיר.  

ברוכים הבאים לניקוליאי, המרכז לאמנות עכשווית של העיר קופנהגן – מוסד תרבותי מענג שמסביר בפשטות כיצד העיר המהפנטת משלבת במיומנות בין העבר המלכותי שלה ובין הרוח החדשנית של ההווה. כשכל פינה ופינה מספרות סיפור צבעוני ומענג, מוזיאון ניקולאי מזמין את המבקרים למסע קסום שנוגע במהותה של האמנות המודרנית. 

הסיפור שמאחורי המוזיאון

מוזיאון ניקולאי, או 'המרכז לאמנות עכשווית של קופנהגן', נחשב לאחד מציוני הדרך התרבותיים האהובים בעיר. המוזיאון שוכן בליבה של העיר, בתוך מבנה היסטורי בעל סיפור מרתק ועשיר, סיפור על קודש וחול, כזה שמציג באמת את פעימות הלב של העיר קופנהגן. 

הבניין שבו שוכן כיום המוזיאון החל את חייו ככנסייה בשם סנט ניקולס, כנסייה עתיקה שראשיתה במאה ה-13. לאורך מאות שנים מילאה הכנסייה תפקיד משמעותי בחיי הדת של תושבי קופנהגן. הארכיטקטורה והעיצוב שלה, במיוחד הצריח המתנשא, הפכו לחלק מהותי מקו הרקיע של העיר.

בשנת 1800 שריפה אימתנית פרצה בכנסייה העתיקה וכתוצאה מהלהבות חלק ניכר מהמבנה נחרב. בעקבות השריפה לא נותרה ברירה אלא להוציא אותה משימוש, וזו עמדה יתומה במשך שנים רבות. 

במאה ה-20, מתוך הכרה בחשיבותה ההיסטורית והארכיטקטונית של הכנסייה שנחרבה, העיר קופנהגן החליטה לשקם את החלל. אך במקום להחזיר אותה לתפקידה הדתי, עיריית קופנהגן החליטה להסב אותה למרכז תרבותי, מרחב שבו יוכלו תושבי העיר ומבקריה לעסוק באמנות ובקדמה תרבותית.

כך נולד מוזיאון ניקולאי קונסטהל. הכנסייה שהפכה למרכז אמנות עומדת כיום כעדות למחויבותה של קופנהגן לשמר את ההיסטוריה שלה ובו זמנית לטפח ביטוי תרבותי ואמנותי עכשווי. חללי הפנים המפוארים של המבנה, שבו התקיימו פעם טקסים דתיים, משמשים כיום כתפאורה לתערוכות, מיצבים ואירועים מפוארים.

במהלך השנים מרכז האמנות אירח אינספור תערוכות שנתנו ביטוי לאומנים דנים ובינלאומיים כאחד. המרכז התרבותי לא מפסיק להתפתח ולהתרחב, תוך שהוא מתמקד בהצגת אמנות שלא רק משקפת סוגיות ורעיונות עכשוויים אלא גם מעודדת דיון ומעורבות קהילתית וחברתית.

סיפורו של ניקולאי קונסטהל הוא במובנים רבים סיפור על חוסן ושינוי. בניין שעמד בפגעי הזמן והאש וכעת מצא מטרה חדשה, מבנה שנולד מחדש באמצעות האמנות שהוא מכיל והרעיונות והשיחות שהוא מעורר.

Nikolaj Kunsthal
מגדל המוזיאון האייקוני בולט על קו הרקיע של העיר

ומה לגבי שמו של המוזיאון?

שמו של המוזיאון, "Nikolaj Kunsthal", מעורר תהיות בקרב רבים שחושבים שמדובר באמן דני מפורסם או אישיות מוכרת. אך למעשה, מוזיאון ניקולאי קונסטהל קיבל את שמו בשל העבר וההווה שלו, כשניקולאי מסמל את שמה של הכנסייה שנקראה סנט ניקולס, כשהצורה הדנית לשם ניקולס היא ניקולאי. קונסטהל פירושו בדנית הוא 'אולם אמנות'. מכאן נובע ששמו של המוזיאון הוא 'אולם האמנות של ניקולאי'. 

התערוכות המתחלפות של המוזיאון

המרכז לאמנות עכשווית של קופנהגן מציג מגוון תערוכות שמתחלפות באופן קבוע. מרכז האמנות מחויב להציג שילוב של אמנים דנים ובינלאומיים כאחד, כאלו שמבטאים עולמות שונים, רקעים שונים וצורות אמנות מגוונות. 

תערוכות המוזיאון לא כוללות רק ציורים, אלא גם פסלים, מיצבים, תצלומים, וידאו ארט ואמנות דיגיטלית. רבות מהתערוכות עוסקות בנושאים חברתיים, פוליטיים, סביבתיים או תרבותיים עדכניים, מה שהופך אותם לרלוונטיים ומרתקים. 

בעוד שהמוזיאון הציג ועדיין מציג גם יצירות רבות של אמנים מוכרים, המוסד התרבותי מספק גם פלטפורמה לאומנים מתחילים, ומספק לאלו הזדמנות להיחשף ולהגיע לקהלים רחבים יותר, לבסס את שמם בעולם האמנות. 

למוזיאון חשוב לשמש גם כמרכז אינטראקטיבי שבו המבקרים הם לא רק צופים, אלא חלק פעיל מהמוסד. תערוכות רבות במוזיאון מזמינות אתכם המבקרים לעסוק, להשתתף ולשקוע ביצירות האמנות בפעילויות שונות ומרתקות. 

ובעוד שהמרכז מציג אמנים בינלאומיים, יש בו גם התמקדות חזקה באמנות נורדית, כזו שמספקת תובנות מרתקות לגבי הביטויים האמנותיים של האזור, הנרטיבים התרבותיים ונקודות המבט הייחודיות. לאור הארכיטקטורה וההיסטוריה הייחודית של הבניין, אמנים יוצרים לעתים קרובות מיצבים שעוסקים ישירות בחלל. משחק הגומלין הזה בין יצירות האמנות לבין הסביבה ההיסטורית של הכנסייה לשעבר גורם לחוויה להיות מהפנטת ובעיקר מיוחדת. 

כפי שאופייני למרכזי לאמנות עכשווית, רשימת התערוכות של המוזיאון משתנה באופן קבוע, דבר שמבטיח שהתוכן והיצירות יישארו עננות, רלוונטיות ומתאימות להתפתחויות האחרונות בעולם האמנות. הגישה הדינמית הזו מבטיחה עניין וחקר גם עבור מי שביקרו בעבר במוזיאון. 

כדי להתעדכן בתערוכות הקרובות שעולות במוזיאון, תצטרכו לבדוק באתר הרשמי של ניקולאי קונסטהל, שם תוכלו למצוא מידע מפורט על התערוכות, האמנים והתאריכים שבהם הן עולות.

ומה עוד?

ניקולאי קונסטהל, המרכז לאמנות עכשווית של קופנהגן, עוסק לא רק בתערוכות המתחלפות, כי מדובר על מיזוג של היסטוריה, ארכיטקטורה ותרבות. מלבד התערוכות המתחלפות תוכלו למצוא עניין רב במוזיאון:

אדריכלות היסטורית: מרכז האמנות שוכן בכנסייה לשעבר, כנסיית סנט ניקולס, שראשיתה במאה ה-13. הארכיטקטורה ההיסטורית שלה, כולל הצריח המרשים, מספקת ניגוד בולט לאמנות העכשווית השוכנת בתוכה. קחו רגע להעריך את החללים ההיסטוריים הללו ששוחזרו בקפידה לאחר השריפה עליה סיפרנו לכם בסקירה ההיסטורית. 

תצפית מגדל הכנסייה: מגדל הכנסייה, סמל אייקוני מפורסם בקו הרקיע של העיר קופנהגן, מציע נוף פנוראמי אל עבר העיר התוססת קופנהגן. המגדל ההיסטורי פתוח למבקרים מעת לעת – בדרך כלל בימי שבת וראשון בשעה 15:00.

סיורים מודרכים: מוזיאון ניקולאי קונסטהל מציע סיורים מודרכים שייקחו אתכם דרך ההיסטוריה של הבניין ודרך סיפורי התערוכות העכשוויות. סיורים אלה מספקים תובנות לגבי יצירות האמנות המוצגות, ההיסטוריה של הבניין והפיכתו מכנסייה למרכז אמנות.

ניתן להזמין סיורים מודרכים פרטיים באנגלית בין הימים שני- שישי בין השעות 11:00-18:00. עלות הסיור הינה 750 כתר דני, ויש להזמין את הסיור מראש. 

סדנאות ואירועים: במרכז האמנות מתקיימים מגוון אירועים, סדנאות, דיונים והופעות. אירועים אלו מאפשרים למבקרים לעסוק באמנות, ללמוד טכניקות חדשות או להשתתף בדיונים אינטלקטואליים ויצירתיים. למי שמעוניין בצלילה עמוקה יותר, לעתים קרובות תוכלו למצוא במוזיאון שיחות אמן, כשאומנים מקומיים מגיעים למוזיאון ומשתפים בחייהם כאומנים בבירה הדנית. הסדנאות והאירועים מתקיימים במקום מעת לעת, וניתן להתעדכן באתר האינטרנט של המוזיאון. 

בית קפה וחנות מזכרות: כדי לסיים את הביקור במוזיאון בטעם טוב, בית הקפה של המוזיאון מזמין אתכם ליהנות מקפה איכותי או שתייה קלה לצד אווירה מענגת. כמו כן תוכלו למצוא את חנות המוזיאון ובה תוכלו לרכוש גלויות, מזכרות ולעתים גם יצירות אמנות. 

חשוב לדעת

שעות פעילות: ימי שלישי עד שישי- בין השעות 11:00 ל-18:00. 

ימי שבת וראשון- בין השעות 11:00 ל-17:00.

המוזיאון סגור בימי שני.

מיקום ודרכי הגעה: מוזיאון ניקולאי קונסטהאל ממוקם בליבה של העיר קופנהגן, מרחק נגיעה מרחוב הקניות הראשי של העיר Strøget.

בהתחשב במיקומו המרכזי, ניקולאי קונסטהל נמצא במרחק הליכה מרבים מציוני הדרך והמלונות המרכזיים של קופנהגן. אם אתם באזורים המרכזיים של העיר, כמו Strøget (רחוב הקניות הראשי) או Kongens Nytorv, תוכלו להגיע בקלות למרכז האמנות בצורה רגלית.

עבור מי שמתנייד בתחבורה ציבורית, ניתן לקחת את קו מטרו לתחנת Kongens Nytorv, שנמצאת במרחק הליכה קצר מהמוזיאון. כמו כן קווי האוטובוס 1A, 2A, 15, 19, 26 ו-350S עוצרים גם הם בסמוך למוזיאון.

כרטיסים: הכניסה למוזיאון כלולה בכרטיס האטרקציות של קופנהגן- כרטיס  Copenhagen Card-Discover, שמקנה כניסה למעל 80 אטרקציות בעיר ולתחבורה הציבורית בעיר, או כרטיס Copenhagen: City Card, שמקנה כניסה ל-40 אתרים ואטרקציות בעיר לצד גישה לאוטובוס התיירים של קופנהגן (Stromma's Hop On – Hop Off bus).

את שני הכרטיסים ניתן לרכוש לפרק זמן מסוים- מ-24 שעות ועד 120 שעות.

כרטיס כניסה רק למוזיאון עלותו 95KR למבוגר. הכניסה חינם מתחת לגיל 18.

שימו לב- בימי רביעי ישנה כניסה חינם למוזיאון.

המרכז לאמנות עכשווית של קופנהגן מצליח לגבש את רוחה של קופנהגן- עיר שמוקירה את עברה תוך כדי הליכה נועזת אל העתיד. בין אם אתם חובבי אמנות או כאלה שמחפשים לגלות את פעימות הלב של קופנהגן, ביקור במרכז האמנות חייב להיות ברשימת היעדים שלכם.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

עזרה בתכנון טיול לדנמרק? השאירו פרטים 👇

 

חוויה בדנמרק מתחילה כאן

דילוג לתוכן