חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עזרה בתכנון טיול לדנמרק? השאירו פרטים 👇

האורוות המלכותיות של ארמון כריסטיאנסבורג (The Royal Stables)

בלב ליבה של העיר קופנהגן, במקום שבו שהדופק של העיר רוטט בקצב ההיסטוריה, ניצב לו ארמון כריסטיאנסבורג המלכותי – עדות מפוארת למורשת העשירה של ממלכת דנמרק. בין אינספור האוצרות שמציע קומפלקס הארמון ההיסטורי חבוי לו מקום אחד, מובלעת מהודרת שבה האוויר מתמלא בלחש של תקופות עברו וקירות האבן המרוצפים מהדהדים סיפורים על יצורים מלכותיים. ברוכים הבאים לאורוות המלכותיות של כריסטיאנסבורג, מקום שבו תמצאו סוסים מלכותיים שבמשך דורות משרתים את משפחת המלוכה הדנית וכיכרות היסטוריות שמנווטות ברחובות העיר כבר במשך מאות שנים.

לדהור אל עבר ההיסטוריה

לאורוות כריסטיאנסבורג המלכותיות סיפור מרתק ועשיר, כזה שמציג בפנינו את חיי המלוכה הדנית והאבולוציה הארכיטקטונית של מתחם ארמון כריסטיאנסבורג המרהיב. ארמון כריסטיאנסבורג המקורי נבנה בתחילת המאה ה-18 בתקופת שלטונו של המלך כריסטיאן השישי, אשר ראה בעיני רוחו ארמון מפואר שישמש כמעון הראשי של משפחת המלוכה. כחלק מהפרויקט השאפתני הזה, הוקמו ב-1740 האורוות המלכותיות של כריסטיאנסבורג כדי להכיל את הסוסים ששימשו את משפחת המלוכה.

האורוות תוכננו על ידי האדריכל הנודע ניקולאי איגטווד, שמילא תפקיד משמעותי בהחדרת סגנון הרוקוקו לדנמרק. העיצוב של איגטווד עבור האורוות היה כמובן בהתאם לרוח הפאר והאלגנטיות של הארמון, כשהאורוות התהדרו בחזית ארוכה וסימטרית, חלונות מקושתים גדולים ומגדל שעון מרכזי.

האורוות המלכותיות של כריסטיאנסבורג לא היו רק מגורי הסוסים, שכן הם שימשו כחלק בלתי נפרד מהטקסים המלכותיים וחיי היומיום של המלוכה הדנית. האורוות אכסנו את הסוסים ששימשו לתהלוכות מלכותיות, טקסים ממלכתיים וכמובן גם אמצעי תחבורה יומיומי. 

וכמו בכל סיפור טוב, גם האורוות המלכותיות עברו תלאות וטלטלות, שכן בשנת 1794, שריפה קטסטרופלית פקדה את ארמון כריסטיאנסבורג, מותירה חלק אדיר מהמתחם בהריסות. באורך פלא- השגחה אלוהית, נס גלוי או כל הסבר אחר, האורוות המלכותיות שרדו את אותה שריפה אימתנית, נשארו שריד למורשת המלכותית של דנמרק בת מאות השנים. 

הארמון נבנה בסופו של דבר מחדש, והאורוות המלכותיות המשיכו לשרת את יושביו גם במאות ה-19 וה-20, תוך התאמה לזמנים המשתנים ולצרכים המתפתחים של משפחת המלוכה.

כיום, האורוות המלכותיות של כריסטיאנסבורג עומדות כמוזיאון חי, כזה שמציע למבקרים הצצה ייחודית למסורות הסוסים של המלוכה הדנית. האורוות הן עדיין ביתם של הסוסים המלכותיים, שמשמים גם כיום בטקסים רשמיים של משפחת המלוכה הדנית.

האורוות המלכותיות של כריסטיאנסבורג הן עדות למורשת המלכותית של דנמרק, לזוהר האדריכלי ולמסורות הרכיבה על סוסים בהן דגלו משפחות אצולה ומלוכה אירופאיות במשך מאות שנים. האורוות המלכותיות היו עדות לגאות והשפל של ההיסטוריה, נשארו חלק אהוב מהנוף התרבותי המפואר של העיר קופנהגן. עבור מבקרים בעיר, סיור באורוות המלכותיות מציע הזדמנות ייחודית לצעוד אחורה בזמן, לטבול את עצמם בפאר מלכותי ולחוות פיסה חיה מההיסטוריה הדנית.

הסוסים של האורוות המלכותיות

לא נדבר רק על הקנקן, אלא בעיקר על מה שיש בו- והאורוות המלכותיות של ארמון כריסטיאנסבורג הן אמנם מפוארות ומרשימות, אבל מה שמעניין הוא כמובן תושביהן המפוארים- הסוסים. סוסים אלו לא רק שימשו כאמצעי תחבורה וכתוספת מפוארת לטקסים מלכותיים, אלא גם היו חלק מהמרקם התרבותי וההיסטורי של העיר קופנהגן ומשפחת המלוכה הדנית. 

הגזע העיקרי של הסוסים שהוחזקו ועדיין מוחזקים באורוות המלכותיות נקרא 'סוס הדם- החם הדני', ה-Danish Warmblood', סוסים שידועים בכוחם, בזריזותם ובאלגנטיות שלהם. הגזע המפואר נחשב לסוס ספורטיבי ויפה, רגוע ומשתף פעולה, מה שהופך אותו למתאים עבור טקסים מלכותיים ואירועים ציבוריים.

סוסי האורוות המלכותיות של כריסטיאנסבורג מילאו ועדיין ממלאים תפקיד בולט בטקסים מלכותיים שונים, כשהם מושכים אחריהם כרכרות של בני מלוכה ולעתים אף משתתפים בטקסי פעלולים ומצעדים מרשימים. הסוסים המלכותיים, סוחבים כרכרות זהב מעוטרות, היו סצנה מפורסמת ומפוארת במשך מאות שנים של מלוכה. 

הסוסים באורוות המלכותיות מטופלים היטב ומאומנים גם כן. הם עוברים שגרת אימונים קפדנית כדי להכין אותם לטקסים מלכותיים ולהבטיח שהם מתנהגים היטב במסגרות ציבוריות. צוות האורווה כולל רוכבים ומטפלים מנוסים, מבטיח שהסוסים יקבלו טיפול ברמה הגבוהה ביותר, לרבות תזונה נכונה, פעילות גופנית סדירה ובדיקות בריאות.

למבקרים באורוות המלכותיות ישנה הזדמנות לראות את הסוסים המפוארים הללו מקרוב. האורוות פתוחות לקהל, מאפשרות למבקרים לחקור את המתקנים, ללמוד על ההיסטוריה והמסורת של הסוסים המלכותיים, ולחזות בסוסים במהלך שגרת יומם.

האורוות המלכותיות כיום

כיום, האורוות המלכותיות של כריסטיאנסבורג ממשיכות להיות חלק בלתי נפרד מהמסורת המלכותית הדנית, ובמקביל משמשות כאטרקציה תיירותית פופולרית שמציעה למבקרים הצצה ייחודית לעולם הרכיבה המלכותית. באורוות מתגוררים כיום כ-20 סוסים, שעדיין משמשים כסוסי מלוכה רשמיים. האורוות המלכותיות הפכו ליעד פופולרי עבור תיירים המבקרים בקופנהגן, וכיום ניתן לערוך בהן סיורים מודרכים, ללמוד על ההיסטוריה ושגרת היומיום של האורוות, ולראות את האוסף המרשים של הכרכרות המלכותיות. הסיורים מספקים מבט מאחורי הקלעים על תרבות המלוכה הדנית ומציעים תובנות מרתקות על הטיפול, האימון והמסורת של אותם סוסים המלכותיים.

האורוות הן ביתם של הסוסים המלכותיים, בעיקר הגזע הדני עליו דיברנו, 'סוס הדם- החם הדני', ה-Danish Warmblood', שידוע בחן, בחוזק ובמשמעת שלו. למבקרים יש הזדמנות לראות את הסוסים מקרוב, להתבונן בשגרת היום שלהם, ולהעריך את הטיפול והאימונים הנלווים להכנתם לתפקידיהם הטקסיים.

לצד האורוות עצמן שבהם מתגוררים הסוסים, תוכלו למצוא את מוזיאון הכרכרות (The Carriage Museum), שמכיל אוסף מרשים של כרכרות מלכותיות. לכל כרכרה יש סיפור היסטורי ומטרה משלה, החל מכרכרות טקסים מפוארות שמעוטרות בזהב ובעיטורים מורכבים ועד לכרכרות פרקטיות יותר ששימשו את משפחת המלוכה להתניידות יומיומית. המוזיאון מספק חיבור מוחשי לעבר, מציג את האומנות, ההיסטוריה והאבולוציה של התחבורה המלכותית.

למי שמעוניין בחוויה מעשית יותר, האורוות המלכותיות מציעות מעת לעת תוכניות חינוכיות וסדנאות. מפגשים אלו מספקים תובנות מעמיקות על טיפול בסוסים, טכניקות רכיבה והמשמעות ההיסטורית של האורוות. 

חשוב לדעת

מיקום: האורוות המלכותיות הן חלק ממתחם ארמון כריסטיאנסבורג שבלב קופנהגן. ארמון כריסטיאנסבורג ממוקם על האי סלוצהולמן שבמרכז העיר קופנהגן והוא ביתם של הפרלמנט הדני, משרד ראש הממשלה ובית המשפט העליון. בנוסף למוסדות פוליטיים אלה, בארמון נמצאים גם כמה מוסדות נוספים ששווים ביקור.

כתובת המתחם:  Christiansborg Ridebane, 1218 Copenhagen K 

דרכי הגעה: תחנת המטרו הקרובה ביותר לאורוות הינה תחנת Gammel Strand, מונגשת על ידי קו M3 Cityringen. מתחנת גמל סטרנד, האורוות המלכותיות נמצאות כ-5 דקות הליכה. גם מספר קווי אוטובוס עוצרים ליד Christiansborg Palace וביניהם קווים 1A, 2A, 9A, 26, ו-40. 

אם אתם מגיעים מחוץ לעיר קופנהגן, תוכלו לקחת רכבת לתחנה המרכזית של קופנהגן. משם, זה בערך 15 דקות הליכה אל האורוות המלכותיות.

למגיעים ברכב, ישנם מספר חניונים בתשלום מסביב למתחם, קחו בחשבון שחלקם מוגבלים למספר שעות. 

שעות פעילות האורוות המלכותיות (The Royal Stables):

ינואר – מרץ: שלישי עד ראשון 13:30 – 16:00 (סגור בימי שני)

אפריל – יוני: כל יום בין 13:30 – 16:00

יולי: כל יום בין 10:00 – 18:00

אוגוסט – ספטמבר: כל יום בין 13:30 – 16:00

אוקטובר – דצמבר: כל יום בין 13:30 – 16:00 (סגור בימי שני)

בתקופה שבין ה-15 ביוני עד ה-7 באוגוסט הסוסים נמצאים במרעה קיץ ולא במתחם האורוות.

כרטיסים: 

ניתן לקנות כרטיס לכל מתחמי הארמון, או לרכוש כרטיס למתחם מסוים בתוך הארמון. כרטיס לאורוות המלכותיות ולמוזיאון הכרכרות מחירו 60DKK לאדם. 

כרטיס קופנהגן סיטי קארד (Copenhagen: City Card) וכרטיס הדיסקאבר של קופנהגן (Copenhagen Card-Discover) יקנו לכם כניסה חופשית לחדרי הקבלה המלכותיים, המטבח המלכותי, ההריסות והאורוות המלכותיות. למחזיקי הכרטיס, אין צורך בהזמנה מראש, רק בהצגת הכרטיס בכניסה.

מה לא לפספס בביקור במתחם ארמון כריסטיאנסבורג? 

חדרי הקבלה המלכותיים: החדרים המפוארים הללו משמשים את משפחת המלוכה לאירועים רשמיים וכוללים את האולם הגדול עם השטיחים המרשימים שלו.

ההריסות שמתחת לארמון: גלו את חורבותיהם של טירות וארמונות קדומים יותר שניצבו באתר לפני ארמון כריסטיאנסבורג.

המטבח המלכותי: קבלו טעימה מהחיים המלכותיים וגלו היכן מכינים את הנשפים המפוארים והארוחות היומיומיות למשפחת המלוכה.

קפלת ארמון כריסטיאנסבורג: הקפלה המשוחזרת להפליא משמשת לטקסים ואירועים מלכותיים.

המגדל: מציע נוף פנורמי של קופנהגן, המגדל הוא אחת מנקודות התצפית הטובות ביותר של העיר.

הפרלמנט הדני Folketinget: למדו על הדמוקרטיה הדנית ועל פעולת הפרלמנט עם סיור מודרך או על ידי חקר עצמאי.

לכל אחת מהאטרקציות הללו יש דמי כניסה ושעות פעילות משלהן, לכן מומלץ לתכנן מראש ולבדוק באתר הרשמי לקבלת המידע העדכני ביותר. בין אם אתם מתעניינים בהיסטוריה, ארכיטקטורה או פוליטיקה, למתחם ארמון כריסטיאנסבורג יש המון מה להציע.

שאלות ותשובות

האורוות המלכותיות של כריסטיאנסבורג הן חלק ממתחם ארמון Christiansborg שבקופנהגן. אלו היו האורוות הרשמיות של המלוכה הדנית מאז המאה ה-16, ועד היום מאכלסות את הסוסים והכרכרות המלכותיים שמשמשים בטקסים ממלכתיים ובאירועים רשמיים.

כן, האורוות המלכותיות פתוחות לקהל הרחב, מציעות סיורים מודרכים שמספקים תובנות על ההיסטוריה של המקום, הסוסים המלכותיים ואוסף הכרכרות המפואר.

נכון לשנת 2023, באורוות המלכותיות מתגוררים כ-20 סוסים.

המבקרים יכולים לחקור את האורוות, לפגוש את הסוסים המלכותיים, ללמוד על הטיפול וההכשרה שלהם, ולהתפעל מאוסף הכרכרות ההיסטוריות והטקסיות במוזיאון הכרכרות הסמוך.

לא, הכרטיס לארוות המלכותיות מעניק רק גישה לאורוות ולמוזיאון הכרכרות. חלקים אחרים של מתחם ארמון כריסטיאנסבורג, כגון חדרי הקבלה המלכותיים או קפלת הארמון, דורשים דמי כניסה נפרדים. מומלץ לרכוש את כרטיס קופנהגן סיטי קארד (Copenhagen: City Card) וכרטיס הדיסקאבר של קופנהגן (Copenhagen Card-Discover) יקנו לכם כניסה חופשית לחדרי הקבלה המלכותיים, המטבח המלכותי, ההריסות והאורוות המלכותיות.

לסיכום, האורוות המלכותיות של ארמון כריסטיאנסבורג מציעים לקחת אתכם לחוויה עשירה, מרתקת ומפוארת, כזו שמלאה בצבע ובעניין, כי מה יותר כיף מלראות מקרוב את היצורים המלכותיים האלו שבמשך מאות שנים משתתפים בטקסים רשמיים, אירועים מדיניים ומובילים את בני המלוכה הדנית ברחבי הממלכה. שלבו את הביקור באורוות עם שאר מתחם הארמון וצאו לחקור את ההיסטוריה המפוארת של דנמרק. 

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

עזרה בתכנון טיול לדנמרק? השאירו פרטים 👇

 

חוויה בדנמרק מתחילה כאן

דילוג לתוכן