ארהוס – Arhus (Aarhus)

עזרה בתכנון טיול לדנמרק? השאירו פרטים 👇

ארהוס – Arhus (Aarhus) הינה העיר השניה בגודלה בדנמרק (300,000 תושבים) היא עיר נמל בצידו המערבי של חצי האי יוטלנד, הבנויה סביב לנמל, שהוא הגדול במדינה. האטרקציה התיירותית המובילה של העיר היא העיר העתיקה, שהיא למעשה אוסף של בתים עתיקים שנאסף מרחבי המדינה. בנוסף לכך מומלץ לבקר בפארק השעשועים Tivoli Friheden, פארק הצבאים, כנסיית גבירתנו, שהיא קתדרלה מהמאה ה-13, Domkirke, הקתדרלה הגבוהה ביותר בדנמרק , ובבית העירייה הממוקם במרכז העיר. בעיר מספר מוזיאונים טובים, מוזיאון הוויקינגים הוא נקודה טובה ללמוד על ההיסטוריה של התקופה. האוניברסיטה של ארהוס תורמת רבות להיותה עיר צעירה ומלאת חיים, עם חיי לילה עשירים. בכל שנה מתקיים בעיר פסטיבל ג'אז בינלאומי. העיר מוקפת בשטחים חקלאיים, חוות, כרי דשא, מבצרים ולאורך הים חופים, חלקם סלעיים וחלקם עם חול.

כתובת
כביש E45
300 ק"מ מזרחית לקופנהגן, 180 ק"מ דרומית להירטשלס

אטרקציות ואתרי תיירות שאסור לפספס ברחבי ארהוס

ארמון מרסליסבורג – Marselisborg Palace

ארמון וגנים השייכים למשפחת המלוכה ומשמשים כמעון הקיץ שלה. שמו של הארמון ניתן לו על ידי משפחת מרסליס ההולנדית. המלך פרדריק השלישי נאלץ למסור את הארמון, שהיה שייך לבית המלוכה הדני, לסוחר הולנדי, גבריאל מרסליס, עקב חוב כספי של הממשלה הדנית בשנת 1661. שניים מבני משפחת מרסליס (Marselis) עברו להתגורר באזור, ואחד מהם אף קיבל תואר של ברון. אך בהמשך לא הצליחה שושלת מרסליס להחזיק בארמון, ובמשך 200 שנה היו לארמון בעלים שונים. אחר כך ניתן הארמון כמתנת כלולות מהעם הדני לנסיך קריסטיאן העשירי ובת זוגו הנסיכה אלקסנדרין, והמקום שימש להם כבית קיץ. בשנת 1967 העביר המלך פרדריק התשיעי את הארמון לבתו הנסיכה מרגריט ובעלה הנסיך הנריק, וגם אותם שימש הארמון כמעון קיץ בלבד.
לארמון צמוד פארק בשטח של 130 דונם בסגנון אנגלי מסורתי, עם כרי דשא גדולים מוקפים בעצים, בריכות ושיחים. בפארק גם יצירות אמנות, גן וורדים וגינת צמחי תבלין ומרפא.
הארמון סגור לבמקרים אך ניתן לבקר בפארק ובגן הוורדים. בקיץ, בעת שבני משפחת המלוכה שוהים בארמון, ניתן לצפות בטכס חילופי משמר בשעות הצהריים.

כתובת
Kongevejen 100
דרומית לנמל בצמוד לגני Mindepark
טלפון
+(45)-86-142133

פארק הצבאים – Dyrehaven

גן זואולוגי בחלקו הדרומי של פארק Mindepark הצמוד לארמון המלוכה, ארמון מרסליסבורג. בפארק ניתן לצפות בצבאים, יחמורים וחזירי בר בסביבתם הטבעית, ביער של עצי אשוח. המבקרים יכולים להאכיל את החיות בתפוחי עץ וגזר. אסור לאסוף ערמונים ואיצטרובלים מהקרקע, מאחר והם משמשים מאכל לחיות. הפארק פתוח כל יום, בשעות האור, במשך כל השנה, והכניסה אליו ללא תשלום.

כתובת
Kongevejen 100
3 ק"מ מדרום למרכז העיר
אוטובוס קו 19
טלפון
+(45)-89-40 2755

בית העיריה – Aarhus City Hall

מבנה בעל ארכיטקטורה יחודית, אשר נבנה בשנת 1941, והוכרז כמבנה המיועד לשימור בשל הארכיטקטורה המיוחדת שלו. מגדל בגובה 60 מטר מתנשא מעל המבנה ועליו שעון בקוטר של שבעה מטרים. המבנה בנוי מבטון ומצופה בלוחות שיש, ופנים המבנה בנוי מעץ ופליז עם ריהוט עץ מעוצב. המקומיים גאים מאד במבנה, והוא משמש דוגמה לארכיטקטורה חדשנית ופונקציונלית. ניתן להצטרף לסיורים מודרכים במקום בתיאום טלפוני.

טלפון
+(45)-87-31 5010

בית העיריה הישן – Old City Hall

נבנה בשנת 1856 ושימש כבניין העיריה ומועצת העיר, עד לבנייתו של בית העיריה החדש בשנת 1941. בנוסף לכך שימש הבניין גם כבית משפט וכבית סוהר. למעשה, זהו בית העירייה השני של ארהוס, אחרי מבנה קודם שנבנה במאה ה-15, ונהרס עם בנייתו של מבנה זה. כיום שוכן במבנה מוזיאון להיסטוריה של הפמיניזם.

העיר העתיקה – Den Gamle By

מוזיאון פתוח המציג 75 מבנים ישנים, מהשנים 1550 – 1800, אשר נאספו ממקומות שונים בדנמרק. מרבית המבנים בנויים מעץ ואבן, והם מסודרים בצורת כפר קטן ובו בתי מלאכה, חנויות מכולת, דואר, בית מכס, בית ספר, תאטרון וגינות. רוב הבתים פתוחים למבקרים, ובחלקם מציג צוות המוזיאון דמויות טיפוסיות, כמו חנווני, נפח ועוד. חמש תערוכות קבועות מוצגות במוזיאון: תצוגת שעונים, תצוגת צעצועים, תצוגת כלי כסף, תצוגת כלי חרס ותצוגת טכסטיל. בנוסף לכך קיימות מספר תצוגות משתנות, עם מוצגים המושאלים ממוזיאונים אחרים. תצוגת הצעצועים כוללת 6,000 צעצועים משנת 1800 ועד לשנת 1960, והיא תעניין ילדים ומבוגרים גם יחד. השעון הישן ביותר בתצוגת השעונים הוא שעון בעל מחוג אחד משנת 1500. ברחבי המוזיאון חמישה מזנונים ובתי קפה.

מחירי כניסה
מבוגר – 80 קרונות, סטודנט ופנסיונר – 64 קרונות, ילד עד גיל 17 – חינם.
כתובת
Den Gamle By
Viborgvej 2
במרכז העיר מול הנמל.
טלפון
+(45)-86-12 31 88
פקס
+(45)-86-76 06 87
דוא"ל
mail@dengamleby.dk

הכנסיה של גבירתנו – Vor Frue Kirke

כנסיה גדולה, עשירה בקישוטים, הנמצאת במרכז העיר לא רחוק מהקתדרלה של ארהוס. במאה ה-13 שימשה הכנסיה כמנזר ובמאה ה-16 היא שימשה כבית חולים לנזקקים. בשנת 1950, תוך כדי ביצוע שיפוצים בכנסיה, התגלה אולם תת קרקעי (Crypt) מתחת לכנסיה. הכנסיה התת קרקעית נבנתה בשנת 1060, לאחר שכנסיית עץ שהיתה במקום נשרפה, אך מאוחר יותר היא נאטמה ושימשה שנים רבות כמחסן עד לגילויה מחדש. ניתן לרדת אליה ממרכז הכנסיה של גבירתנו דרך מדרגות. כיום מתקיימת בכנסיה התת קרקעית מיסה פעם בשבוע.

הקתדרלה של ארהוס – Arhus Domkirke

כנסיה עתיקה אשר נחשבת לכנסיה הגבוהה ביותר בדנמרק, 96 מ' גובהה. בנייתה החלה בשנת 1200 והסתיימה רק כעבור כמאה שנה. הכנסיה נבנתה בסגנון רומאני, אך זמן קצר לאחר סיום בנייתה היא נשרפה לחלוטין, ננטשה לזמן ארוך ובסוף המאה ה-14 נבנתה מחדש בסגנון הגותי, שהיה הסגנון המקובל באותם ימים. מלבד היותה הכנסיה הגבוהה ביותר, היא מחזיקה בעוד מספר "שיאים" של דנמרק – הכנסיה בעלת מספר ציורי הקיר הרב ביותר, העוגב הגדול ביותר, והטריפטיכון (תמונה המורכבת משלושה לוחות) הגדול ביותר מימי הביניים.
הכנסיה פתוחה למבקרים: בימים ב' – שבת, מאי – ספטמבר בשעות 09:30 – 16:00, בשאר השנה בשעות 10:00 – 15:00. תפילה מתקיימת בימי א' בשעות 10:00, 17:00 ובימי רביעי בשעות 12:00.

כתובת
Skolegade 17
במרכז העיר מול הנמל
טלפון
+(45)-86-20 54 00
דוא"ל
arhus.domsogn@km.dk

אגם ברברנד – Brabrand So

אגם רדוד בחלקה המערבי של העיר, בקצהו של עמק נחל ארהוס (Aarhus Stream) המגיע עד למרכז העיר. שביל הליכה ממרכז העיר מקיף את האגם ומאפשר הליכה רגועה או רכיבה על אופניים. השטח סביב לאגם הוא בחלקו שטח שיובש והוכשר לחקלאות, ובחלקו מכוסה קני סוף. עצי ערבה, שיחים ועצים. ציפורים רבות חיות ומקננות סביב האגם, וניתן לצפות בהן ממגדל תצפית הציפורים.

כתובת
8220 Brabrand
מדרום לכביש 15 בכניסה המזרחית לעיר.

שביל האופניים – Brabrandstien

רכיבה על אופניים היא דרך מצויינת לטייל בארהוס, הודות לשבילי האופניים הרבים, השטח המישורי, ואזורים ירוקים רבים בתוך העיר ובסביבה הקרובה. במרכז העיר כל הרחובות הם מדרחוב, ולכן לא ניתן להכנס אליהם באופניים ותאלצו להשאירן בחוץ.
מומלץ לרכב ממרכז העיר מזרחה בשביל האופניים Brabrandstien, המקיף את אגם ברברנד וחוזר חזרה לעיר. אפשר גם לרכב דרומה לכיוון פארק הזכרון (Memorial Park), ארמון מרסליסבורג (Marselisborg Palace), פארק הצבאים, חוף Ballehage או חוף Moesgard. מסלול נוסף יקח אתכם לאורך החוף לנמל המסחרי, ומשם בשביל אופניים ישן למרינה ולנמל הסירות.

פארק גני טיבולי

האטרקציה הכי פופולארית הינה גן השעשועים טיבולי

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

עזרה בתכנון טיול לדנמרק? השאירו פרטים 👇

חוויה בדנמרק מתחילה כאן