חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עזרה בתכנון טיול לדנמרק? השאירו פרטים 👇

בית הכנסת הגדול של קופנהגן (Københavns Synagogue)

קופנהגן, הבירה התוססת של דנמרק, מציעה שטיח עשיר של היסטוריה, תרבות ומודרניזם. בעוד שהעיר מצליחה לכבוש את ליבם של רבים עם ציוני הדרך האייקוניים שלה כמו פסל בת הים הקטנה, גני טיבולי והנייהאבן הצבעוני, מסע בעיר קופנהגן ייקח אתכם גם דרך הפנינים הנסתרות של העיר, אחת מהן היא בית הכנסת הגדול של העיר. בית הכנסת הגדול, שכשמו נחשב לגדול ביותר במדינה, מזמין אתכם המבקרים למסע היסטורי בתוך סמל המורשת והחוסן היהודי בעיר. בין אם מתחשק לכם להתחבר לשורשים ולהעמיק בהיסטוריה של אבותינו ובין אם מעניין אתכם לגלות מוסד יהודי היסטורי, בית הכנסת הגדול של קופנהגן עומד כאנדרטה מרגשת במרכז העיר. 

ההיסטוריה של בית הכנסת הגדול בקופנהגן

לבית הכנסת הגדול בקופנהגן חשיבות היסטורית ותרבותית, וסיפורו שזור בסיפור הקהילה היהודית של דנמרק. 

סיפורה של יהדות דנמרק בסוף המאה ה-17, אז, כריסטיאן הרביעי, מלך דנמרק, מזמין יהודים ספרדים מאמסטרדם להתיישב בעיירה חדשה שהוקמה במדינה, עיירה בשם פרדריקיה. יהודים רבים מסכימים לקריאה ומגיעים לעיירה הצעירה, שם מורשים לקיים אורח חיים יהודי בגלוי- מטקסים דתיים ועד לבוש דתי, דבר שהיה אסור בפומבי במדינות וקהילות רבות באירופה. הקהילה היהודית מתחילה אט אט לגדול, וכשהיא מונה כבר כמה אלפים עולה הצורך במוסד תפילה שיאחד את הקהילה.

בית הכנסת נחנך בשנת 1833 כשהוא תוכנן על ידי האדריכל הגרמני גוסטב פרדריך הטש. הטש, שלא היה יהודי ולא הכיר את העולם הזה כלל וכלל, לקח על עצמו למשימה לחקור את האלמנטים האדריכליים המסורתיים של בתי כנסת, כדי ליצור מוסד יהודי אותנטי וייחודי. 

התוצאה הסופית של הטש היא מבנה מפואר שמציג שילוב מעניין של סגנונות, כשתוכלו למצוא בו אלמנטים ניאו- קלאסיים מבחוץ, לצד סממנים מזרחיים בין כותלי המוסד. 

מאז, בית הכנסת משמש כמוסד דתי ותרבותי עבור הקהילה היהודית בעיר, ובמשך כמאה שנים פוקדים את המקום מאות מתפללים מדי יום. 

באוקטובר 1943, כאשר הנאצים תכננו לעצור ולגרש את יהודי דנמרק, רבים מבני הקהילה היהודית החליטו להוריד פרופיל באין ברירה, ובמקביל למבצע שנערך כדי לסייע להם להימלט, בית הכנסת נותר שומם. 

למעלה מ-7,200 יהודים ו-700 מקרוביהם הלא-יהודים הועברו לשוודיה הניטרלית, בעיקר בסירות דיג, בתוך מספר שבועות, זאת כדי להציל אותם מאימת הנאצים המתקרבת. בזכות המבצע האמיץ ניצלו הרוב המכריע של יהודי דנמרק מאימות השואה.

בית הכנסת בקופנהגן, בהיותו מוסד מרכזי של הקהילה היהודית, עומד כסמל לאותו מבצע מדהים, שהדגיש את הקרבה שבין הקהילה היהודית בדנמרק לאלו הנוצרים. 

לאחר המלחמה, חזר בית הכנסת לשגרה מלאה כשהוא ממלא תפקיד חיוני בשיקום הקהילה היהודית במדינה. 

בשנת 2015, במהלך חגיגת בת מצווה, מתרחש פיגוע מחוץ לכותלי בית הכנסת, כשמחבל חמוש מגיע ויורה למוות בשומר מתנדב ופוצע שני שוטרים. האירוע טלטל את הקהילה היהודית הקטנה של דנמרק, כשבית הכנסת עומד כסמלה המפורסם ביותר במדינה. 

כיום, בית הכנסת הגדול נותר מרכז דת פעיל, כשהוא שם לעצמו למטרה להיות מגדלור של תרבות וחינוך יהודי בליבה של קופנהגן. מלבד התפילות שמארח מדי יום ושבוע, מתקיימים בו גם אירוע תרבות ששומרים על הקהילה היהודית הקטנה במדינה מאוחדת. 

בית הכנסת הגדול של קופנהגן הוא לא רק פלא ארכיטקטוני ייחודי בנוף העיר, אלא גם עדות חיה לחוסן של הקהילה היהודית בדנמרק. ההיסטוריה שלו שזורה עמוקות בנרטיבים הרחבים של סובלנות, התנגדות ורוח קהילתית שמגדירים את הבירה הדנית.

מה רואים בביקור בבית הכנסת הגדול?

בית הכנסת הגדול בקופנהגן, בהיותו מוסד דתי פעיל וגם אתר היסטורי, מציע אלמנטים שונים שמבקרים יכולים לחקור ולהעריך. החזית החיצונית של בית הכנסת מאופיינת בעיצוב ניאו-קלאסי אלגנטי וצנוע, כיאה לבתי כנסת, בעוד שחלל הפנים מעוצב בהשראה מזרחית, ותוכלו למצוא בו עבודות עץ מגולפות מורכבות. בימת בית הכנסת, הבמה שממנה קוראים בתורה נחשבת למרשימה ביותר, ולצידה תמצאו את ארון הקודש המרהיב.

סיור מודרך בבית הכנסת

בשנים האחרונות מציע בית הכנסת הגדול של קופנהגן סיורים מודרכים באנגלית שמועברים על ידי מדריך יהודי מקומי. הסיור ייקח אתכם לגלות את הארכיטקטורה המרתקת של בית הכנסת לצד סקירה על ההיסטוריה, החיים והתרבות של יהודי דנמרק. 

מתי: הסיור מתקיים בחודשים אוגוסט וספטמבר, מדי שבוע בימי רביעי בשעה 15:00.

איפה: נקודת המפגש נמצאת מחוץ לבית הכנסת, בשער הכניסה בכתובת Krystalgade 12.

שפת הסיור: אנגלית

כרטיסים: יש לקנות כרטיסים מראש ולהירשם לסיור אונליין – אין אפשרות לקנות כרטיסים בשער הכניסה.

מחיר הסיור: 135 כתר דני.

כל המבקרים נדרשים להביא תעודה מזהה עם תמונה (דרכון או רישיון נהיגה)

אסור להכניס תיקים גדולים למקום.

קישור להזמנת סיור- לחצו כאן

ערב שבת בבית הכנסת

בית הכנסת הוא אתר דת פעיל, ותוכלו כמובן להגיע ולהשתתף בתפילת ערב שבת או כל תפילה אחרת בשעות הפעילות. יש להצטייד בדרכון אותו תצטרכו להציג בפני השומר בכניסה.

היכן ממוקם וכיצד להגיע

בית הכנסת של קופנהגן (Copenhagen Synagogue), שמכונה גם בית הכנסת הגדול, נמצא במיקום מרכזי בליבה של העיר קופנהגן. 

כתובת בית הכנסת: Krystalgade, 12 København

אם אתם נמצאים במרכז העיר, באזור Strøget או אזור טירת רוזנבורג, בית הכנסת נמצא מרחק הליכה קצר מכם.

למתניידים בתחבורה ציבורית, תחנת המטרו הקרובה ביותר היא Nørreport, שנחשבת לאחד ממוקדי התחבורה המרכזיים בקופנהגן. כמו כן, קווי אוטובוס רבים עוצרים בסמוך לבית הכנסת, בתחנות ליד קריסטלגאדה (Krystalgade) או רחובות קרובים. 

חשוב לציין שוב כי בית הכנסת לא פתוח למבקרים בכל ימות השבוע, והוא פועל רק בשעות התפילה בהן ניתן להגיע בצורה חופשית, ובשעות הסיורים שמתקיימים בחודשי הקיץ אחת לשבוע, כמפורט למעלה.

בית הכנסת בקופנהגן מגלם את תמצית הרוח של קופנהגן- עיר רב תרבותית, צבעונית ומהפנטת. התכשיט ההיסטורי לוחש בין כותליו סיפורים על מאבק, לכידות ואומץ, כשהוא משמש כלב הקהילה היהודית בעיר כבר קרוב ל-200 שנים.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

עזרה בתכנון טיול לדנמרק? השאירו פרטים 👇

 

חוויה בדנמרק מתחילה כאן

דילוג לתוכן